Oto przykładowe zastosowania orzechów piorących:
Pranie w pralce
Do prania potrzebujemy 5–6 skorupek. Wsypujemy je do worka bawełnianego albo cienkiej skarpetki, dobrze związujemy i wrzucamy do bębna pralki wraz z bielizną. Przy praniu w temperaturze do 60°C orzechy mogą być wielokrotnie używane – ok. 3 razy. Zaleca się dodawanie roślinnego środku bielącego, sody lub kwasku cytrynowego przy trudnych plamach i do białego prania, by nie dopuścić do szarzenia. Pranie staje się przyjemnie miękkie, nawet bez płynu do płukania i pachnie neutralnie czysto. Dla nadania zapachu można dodać parę kropel olejku eterycznego do przegrody przeznaczonej na płyn do płukania.
Pranie ręczne
3-4 pokruszone łupiny trzymamy ok. 15 min w gorącej wodzie, następnie schładzamy wodę do odpowiedniej temperatury i pierzemy jak przy zastosowaniu płynu do prania ręcznego.
Mycie naczyń w zmywarce
5 orzechów piorących zgnieść na pół i dodać do przegródki na sztućce, myć w normalnym programie.
Uniwersalny wyciąg, płynne mydło
Żeby przygotować wyciąg, gotujemy garść (8–10 skorupek) przez około 20 minut w ¾ litra wody. Stężenie może być zmienione w zależności od potrzeby. Płyn ten należy odcedzić (np. przelać przez chustkę bawełnianą) do butelki ze spryskiwaczem i mamy gotowy płynny środek czyszczący, który nadaje się do wszystkich prac w gospodarstwie domowym, w kuchni, łazience, toalecie, do mycia okien i auta. W razie potrzeby ewentualnie dodać szczyptę kwasku cytrynowego. Płynu można używać natychmiast bądź pozwolić, aby odstał przez noc. Wskazówką do przedłużenia trwałości wyciągu jest dodanie na 500 ml wyciągu około 25 kropli eterycznego olejku z drzewa herbacianego, który odkaża, jest bakteriobójczy i daje wyciągowi świeży zapach. Przechowywać około 10 dni, najlepiej w lodówce.
Szampon i płyn do mycia ciała
Wyciąg przygotowany jak wyżej może być też używany do mycia włosów. Daje włosom jedwabny połysk, miękkość, zwalcza łupież. Po umyciu włosy łatwo się rozczesują i nie przetłuszczają się, stają się mocniejsze. Unikać kontaktu z oczami. Z kolei wyciąg, który ma być stosowany do mycia ciała, można połączyć z ziołami ajurwedyjskimi. Żeby osiągnąć zagęszczoną konsystencję wyciągu, możemy dodać odrobinę mąki bądź żelatyny ekologicznej.
Płyn do kąpieli
Wlać od 25 do 50 ml wyciągu, a woda stanie się bardzo miękka, dając całemu ciału uczucie ulgi i relaksu. Zmęczonym stopom daje ulgę i miękkość. Można dodać do kąpieli kilka kropel ulubionego olejku eterycznego.
Środek do pielęgnacji zwierząt
Wyciąg z orzechów piorących jest bardzo skutecznym i tanim środkiem czyszczącym dla zwierząt domowych. Ze względu na właściwości insektobójcze, daje zwierzęciu ulgę, a przy tym nie podrażnia skóry.
Ogród
Spryskując rośliny wyciągiem z orzecha piorącego, możemy pozbyć się szkodników roślin i pasożytów, np. mszyc na różach i innych kwiatach oraz w ogródku warzywnym. W ten właśnie sposób nie jesteśmy zmuszeni używać chemicznych pestycydów w ochronie roślin. Do tego celu możemy również stosować mydło pozostałe z prania lub mycia.
Czyszczenie biżuterii
Skorupkami z orzecha piorącego można czyścić biżuterię srebrną i złotą. 2–3 skorupki moczymy w 100–150 ml gorącej wody. Następnie należy namoczone skorupki pocierać w ręce do powstania lekkiej piany. Nakładając pianę na biżuterię i pocierając ściereczką z mikrofazy, czyścimy biżuterię. Czyszczenie biżuterii można także wzmocnić, używając szczoteczki do zębów namoczonej w roztworze. Po czyszczeniu należy biżuterię opłukać.
Mycie i detoksykacja jedzenia
Należy zamoczyć owoce i warzywa na około 10 minut w płynnym mydle z orzechów piorących. Następnie je przepłukać i można cieszyć się jedzeniem wolnym od szkodliwych chemikaliów i naleciałości. Następnie roztwór mydlany może być na nowo użyty do czyszczenia domu.
Okłady na bóle stawowe i kręgosłupowe
Należy przygotować mocny wywar z orzechów (3-5 dkg na ½ litra wody) i gotować na wolnym ogniu około 5 minut. Po wystygnięciu wywaru do temperatury pokojowej wycisnąć dłońmi rozgotowane orzechy, by odzyskać jak najwięcej substancji czynnych. Wywar przecedzić. Opatrunek moczymy w wywarze i kładziemy na bolące miejsce. Owijamy bandażami. By opatrunek szybko nie wysychał, można obłożyć go liściem kapusty. Opatrunek pozostawiamy na kilka godzin. Gęsty wywar przechowujemy w lodówce nie dłużej niż 7 dni.